Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przepis na wakacyjny klimat we wnętrzu.

Data publikacji: 2020-07-23, Data modyfikacji: 2020-07-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Przepis na wakacyjny klimat we wnętrzu.

Nadmorskie podróże, te małe i duże, to SPA dla zmysłów i odpoczynek od codzienności - nieważne, czy za cel podróży obraliśmy urokliwą Jastarnię czy luksusowe Saint-Tropez. Jeśli urlop dopiero przed tobą albo nie wiesz, czy uda ci się na niego wybrać, bo sytuacja jest niepewna, stwórz wakacyjny klimat we własnym domu! Obiecujemy, że przepis jest z tych łatwych, wystarczy dobra baza, kilka składników z morskim rodowodem i dekoracje, które dodadzą smaku!

Świeżość, harmonia i radość to trio, które idealnie opisuje wakacyjną estetykę. Styl marynistyczny - tak chętnie wykorzystywany w letniskowych domkach - sprawdza się także w wielkomiejskich zabudowaniach. Jak go stworzyć, aby móc cieszyć się wakacyjnym klimatem przez dłuższy czas?

Krok I: baza

W kulinariach ważna jest baza - nawet najlepszej jakości Prosciutto di Parma i mozzarella nic nie zdziałają, jeśli ciasto na pizzę jest kiepskie. Podobnie jest w aranżacji - trzeba zacząć od solidnych postaw, na dodatki przyjdzie czas. Bazę do wakacyjnej aranżacji stanowią kolory zaczerpnięte z nadmorskich krajobrazów, które mają także walor „terapeutyczny" - działają kojąco i uspokajająco. Warto połączyć ze sobą biel, chłodne odcienie piasku, delikatne brązy oraz kolor niebieski w różnych tonacjach - od błękitu i spranego jeansu, przez turkus południowych wód, po granat burzowego nieba. Paleta możliwości jest bardzo szeroka, co ułatwia zadanie - uniwersalne odcienie będą doskonałą podstawą do wprowadzenia wakacyjnego stylu we wnętrzach.

- Styl marynistyczny ma to do siebie, że nie jest wyszukany, wręcz przeciwnie - jego prostota sprawia, że możemy łatwo go przemycić do naszych mieszkań. Biel, błękit czy różne odcienie beżu i szarości to dla wielu z nas kolory uniwersalne - chętnie dekorujemy nimi ściany w mieszkaniach, bo pasują do niemalże wszystkiego i nie ograniczają nas aranżacyjnie. „Królem" stylu marynistycznego jest oczywiście odcień nieba i fal - niebieski w różnych wariacjach. Dodatkowo ten kolor przeżywa właśnie swój złoty okres - ciemny odcień niebieskiego, przypominający barwę wieczornego nieba, czyli Classic Blue został wybrany przez Instytut Pantone kolorem roku 2020 - komentuje ekspertka KiK.

Krok II: główne składniki

Nadmorski klimat nie oznacza mieszkania zdominowanego przez kotwice, repliki żaglowców czy sieci rybackie porozwieszane w każdym kącie, niczym w portowej karczmie. Liczy się przede wszystkim umiar i dobranie akcentów tak, aby w salonie, łazience czy sypialni poczuć świeżość morskiej bryzy i odprężyć się. Jak to zrobić, aby nie przesadzić?

- Na pierwszy ogień idą tekstylne dekoracje, dlatego przyjrzyjmy się zasłonom w salonie - może warto wymienić je na takie w bardziej zdecydowanym odcieniu, który kojarzy się z odcienie fal? To samo tyczy się kanapy - jeśli jej odcień odbiega od palety nadmorskich barw wystarczy zarzucić na nią pled lub narzutę w neutralnym odcieniu - np. złamanej szarości lub lnu, który będzie dobrą bazą do barwnych poduszek. Wspólnym mianownikiem kolorowych poszewek może być odcień niebieski. Nie bójmy się także eksperymentować - poduszki w marynarskie granatowo-białe pasy jednoznacznie uwydatnią klimat miejsca. Warto pamiętać o tym, że ciemny, marynarski granat bardzo dobrze komponuje się z odcieniem czerwonego wina - jednak tutaj trzeba zachować odpowiednie proporcje - zdecydowana przewaga granatu i bieli, a czerwień jedynie w akcentach - podpowiada ekspertka marki KiK.

Tekstylia w odcieniu morskiej bryzy lub turkusowej wody mogą odmienić także wystrój innych pomieszczeń, szczególnie jeśli za tło do marynistycznych wariacji posłużą białe, minimalistyczne meble lub w odcieniu jasnego, jedynie lakierowanego drewna. W sypialni wystarczy odpowiednio dobrana pościel czy kilka poduszek dekoracyjnych z interesującym wzorem - kotwice albo rozgwiazdy mile widziane! W łazience natomiast warto postawić na kontrastowo zestawione ręczniki w bieli i granacie lub zasłonkę prysznicową w piaskowym odcieniu.

Krok III: wyraziste dodatki

Urokliwe latarnie, mewy tłoczące się nad brzegiem Bałtyku, kutry rybackie czekające na połów czy muszelki wyławiane z wody to wszystko, za co kochamy morze. Dlatego ostatnim krokiem w naszym przepisie na dobrze wysmażony wakacyjny klimat są wyraziste dodatki, które dopełnią aranżację. Obrazek przedstawiający morze skąpane w zachodzącym słońcu, drewniany, biały, postarzany lampion na świece czy figurki jednoznacznie kojarzące się z wakacjami nad morzem będą dobrze się prezentowały w otoczeniu morskich barw.
- W aranżacji warto wykorzystać także pamiątki przywiezione znad morza albo zrobić coś samemu w klimacie hande made - np. muszelki i kamienienie możemy ułożyć w szklanym, przeźroczystym słoju. Subtelnie będą wyglądały także zasuszone trawy przypominające tatarak, umieszczone w wysokim wazonie. Prawdziwą perełką może być tzw. driftwood, czyli zasuszone drewno, które morze wyrzuciło na brzeg. Konar z rozbielonego drewna warto wykorzystać jako efektowny wieszak lub podstawę nietuzinkowej lampy - podsumowuje ekspertka marki KiK.

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew - kolekcjonujemy w głowie takie obrazy, aby w chłodniejsze dni móc do nich wracać i marzyć o kolejnych podróżach. Zbudujmy w domu klimat słonecznych plaż i chłodnej morskiej piany, szczególnie że przepis na taką wakacyjną stylistykę jest prosty, a modyfikacje i proporcje „na oko" są wskazane!

 

, Źródło artykułu: Buena Vista
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat dąbrowski – powiat  północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w Dąbrowie Tarnowskiej.W skład powiatu wchodzą gminy: Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno oraz Radgoszcz zajmując powierzchnię 530 km².

    Tereny powiatu dąbrowskiego obfitują w lasy, małe rzeki, pola uprawne, urzekają krajobrazem, a wszystko to w połączeniu z brakiem wielkiego przemysłu czyni powiat interesującym dla rekreacji, sportu i turystyki.

    Najciekawszy zabytek tutejszej architektury stanowi  Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej - obecnie siedziba Ośrodka Spotkań Kultur. Turystów przyciąga także  Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, gromadzące pamiątki, maszyny, urządzenia do budowy dróg i mostów oraz dokumenty historyczne  związane z budownictwem drogowym.


    Przez powiat tarnowski przebiega DK nr 73 oraz tzw, szczucinka czyli linia kolejowa Tarnów-Szczucin.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola